Vyšetrenie ženy

Porucha zrenia vajíčok súvisiacich s vekom je teda jednou z najčastejších príčin ženskej neplodnosti. Vo väčšine prípadov je jedinou možnosťou liečby darovanie vajíčok od mladej zdravej darkyne.

Poruchu plodnosti môže spôsobiť aj endometrióza, genetická porucha, zrasty na vajíčkovodoch v dôsledku zápalov, prípadne imunitnej reakcie, pri ktorej telo ženy produkuje protilátky proti spermiám partnera, alebo implantovanému embryu.

Pri vyšetrení zistíme vašu príčinu neplodnosti a navrhneme vám najvhodnejší postup liečby.

ULTRAZVUKOVÉ VYŠETRENIE MALEJ PANVY

Toto základné vyšetrenie zisťuje priechodnosť či nepriechodnosť vajcovodov a zobrazuje tvar dutiny maternice. Jedná sa o ultrazvuk maternice a vaječníkov s ohľadom na fázu menštruačného cyklu a následné palpačné gynekologické vyšetrenie. Vyšetrením sa posudzuje veľkosť a tvar maternice, prítomnosť svalových uzlov (myómov), výška a kvalita sliznice maternice. Taktiež zobrazuje stav vaječníkov, rast folikulov a prítomnosť cýst alebo endometriózy.

VYŠETRENIE HLADINY HORMÓNOV

Toto vyšetrenie podáva informácie o stave vaječníkov a ich schopnosti tvoriť zrelé vajíčka a dáva možné odpovede na stimulačné lieky. Jedná sa o vyšetrenie krvi v období 1. – 3. dňa menštruácie. Vyšetrujú sa hladiny folikulostimulačného hormónu (FSH) a luteinizačného hormónu (LH). Možno stanoviť aj hladinu Anti-Mülleriánského hormónu (AMH), ktorý informuje o zásobe vajíčok. Štandardnou súčasťou hormonálneho vyšetrenia je aj stanovenie hladiny prolaktínu (PRL) a hormónu štítnej žľazy / TSH, FT4 /.

GENETICKÉ VYŠETRENIE

Jedná sa o vyšetrenie chromozómov, ktoré dáva informáciu o genetickej výbave partnerov. Stanovenie karyotypu (počtu chromozómov) sa vykonáva u žien po opakovaných spontánnych potratoch, alebo v prípade opakovaných neúspechov liečby metódou IVF. Takisto je vhodné vykonať vyšetrenie u párov, kde sa embryá nevyvíjajú štandardne.

IMUNOLOGICKÉ VYŠETRENIE

Imunologickým vyšetrením sa zisťuje prítomnosť protilátok proti spermiám, vajíčkam a embryám a antifosfolipidové protilátky. Imunologické vyšetrenie je významné pre páry, kedy pacientka, u ktorej bol opakovane vykonaný embryotransfér veľmi kvalitných embryí a kde je liečba, cez veľmi dobré podmienky, stále neúspešná. Vyšetrenie by mala podstúpiť aj pacientka s opakovanými neúspechmi liečby metódou IUI, kedy je u partnera opakovane vyšetrení spermiogramu úplne normálne. Vyšetrujú sa protilátky proti spermiám, proti trofoblastu (placente) a proti obalu embrya (zona pellucida). V indikovaných prípadoch sa vykoná vyšetrenie bunkovej imunity (NK bunky).

Formulár

Spýtajte sa odborníka